GRH 62. Pułk Piechoty Wielkopolskiej nieustannie się rozwija. Zachęcamy do wstąpienia osoby zainteresowane kultywowaniem tradycji pułku, a także poszerzaniem swych historycznych zamiłowań. Chcesz wstąpić do grupy? Skontaktuj się z nami czym prędzej.
Zapewne masz wiele pytań odnośnie wymagań i samej rekonstrukcji. Poniżej znajdziesz odpowiedź na najważniejsze z nic
1. Co robimy w ramach GRH?
Rozwijamy nasze zamiłowania historyczne, a przede wszystkim kultywujemy pamięć o odtwarzanym przez nas okresie oraz samym pułku. Bierzemy udział w inscenizacjach, uroczystościach rocznicowych, treningach polowych itp. Ponadto poszerzamy swą wiedzę odnośnie WP okresu międzywojennego jak i samej II RP.
Zmierzamy do rozwiązywania kwestii wspólnie, demokratycznie. W ustalaniu stanowisk staramy się uwzględnić zdanie każdego członka. Krótko mówiąc, dążymy do działania jak zgrana paczka kumpli.
2. Jak wygląda rekrutacja i jakie są wymagania?
Proces rekrutacyjny:
Zaczyna się od wyrażenia chęci wstąpienia. Odpowiednia osoba odpowie na nią i postara się ustalić termin wstępnego spotkania, na którym przedstawiona zostanie istota rekonstrukcji. Po zaakceptowaniu, chętny staje się rekrutem. Taka osoba, posiada ograniczony dostęp do spraw grupowych. W tym okresie członkowie grupy udzielają pomocy i doradzają w kwestii umundurowania, oporządzenia itp.
Po udziale w pierwszej, poważnej imprezie, jeśli nie pojawią się inne przeszkody, rekrut staje się pełnoprawnym członkiem.
Wymagania:
Konieczne jest zaangażowania w działalność grupy przez co rozumie się branie udziału w rekonstrukcjach, uroczystościach, ćwiczeniach, spotkaniach GRH, poszerzanie swojej wiedzy o historii Pułku i II RP, musztrze itp. W okresie rekruckim ważne jest także skompletowanie umundurowania i wyposażenia (wiąże się to z kosztami finansowymi).
Do grupy przyjmujemy osoby, które:
– ukończyły 18. rok życia (wyjątkowo przyjmujemy od 17, ale w takim wypadku jest wymagana zgoda rodziców bądź innych, odpowiednich opiekunów prawnych)
– nie gloryfikują ideologii totalitarnych (w przypadku stwierdzenia innego stanu rzeczy, taka osoba zostanie nieprzyjęta/wyrzucona)
– mieszkają w Bydgoszczy bądź jej najbliższych okolicach; jeśli jednak dojazdy na spotkania z GRH nie stanowią problemu, wtedy akceptujemy osób z dalszych terenów
3. Jaki sprzęt potrzebuję do rekonstrukcji?
Podstawowe wyposażenie (aby móc występować w szeregach Grupy tj. niektórych imprezach i ćwiczeniach):
– kurtka sukienna wz. 36.
– spodnie sukienne piechoty wz. 37
– owijki
– rogatywka sukienna polowa wz. 37
– halsztuk polowy
– znak tożsamości wz. 31 (tzw. „nieśmiertelnik”)
– trzewiki podkute (np. Kompanii Reprezentacyjnej WP)
– pas główny wz. 31 (szyty)
– żabka do bagnetu typu polskiego,
– bagnet z pochwą typu Mauser (oryginalny)
Elementy munduru szyjemy u krawca, trzewiki wymagają odprucia opinacza, pas i żabka to współczesne repliki.
Optymalne wyposażenie (aby uczestniczyć we wszystkich imprezach):
– koszula tzw. starego typu lub wz. 35
– hełm wz. 31 lub wz. 31/50 (stalowy)
– ładownice trójkomorowe do karabinu Mauser, skórzane, brązowe
– chlebak wz. 33
– torba na maskę wz. 32
– łopatka piechoty
– pokrowiec do łopatki
Koszulę szyjemy u krawca, pozostałe elementy (z wyjątkiem hełmu) to współczesne repliki lub konwersje ze sprzętu LWP (ładownice – zszywane z mosinowskich, łopatka po odpowiedniej przeróbce).
Dodatkowe wyposażenie:
– replika/atrapa karabinu Mauser (kbk wz. 29 lub kb wz. 98 )
– tornister wz. 33 lub wz.33/50 (bez skórzanych wzmocnień)
– koc (z czechosłowackiego demobilu)
– menażka wz.31, manierka, niezbędnik
– …i jeszcze wiele rzeczy, które okazują się przydatne (np. chusteczka)
W późniejszym okresie:
– płaszcz piechoty wz. 36
– mundur letni (drelichowy)
Jak widać lista jest długa, jednak satysfakcja z uzbierania całości jest olbrzymia. Można ją skompletować stosunkowo łatwo. Doradzamy i pomagamy w kwestii skompletowania umundurowania i oporządzenia. Niektóre rzeczy można wykonać własnoręcznie.
Jeżeli chcesz przystąpić do nas, napisz na mail:
grh62ppb(małpa)o2.pl